Ikki tomonlama erkin savdo rejimi 2025-yil 25-fevralda kuchga kirdi; 2024-yilda o‘zaro savdo 5,5 foiz o‘sib, 1,14 mlrd dollarga yetgan edi.
O‘zbekiston zarur tartib-taomillar yakunlangach, Turkmaniston bilan erkin savdo rejimi 2025-yil 25-fevraldan kuchga kirganini tasdiqladi. Protokol 2024-yil iyulida imzolangan va O‘zbekistonda 2025-yil yanvaridagi Prezident qarori bilan ma’qullangan.
Ikki tomonlama savdo 2024-yilda yilma-yil 5,5 foiz o‘sib, 1,14 mlrd dollarga yetdi. Talablarga mos milliy kelib chiqishdagi tovarlar uchun, ayrim istisnolardan tashqari, bojlar bekor qilindi va o‘zaro savdo cheklovlari yumshatildi.
Chegara xarajatlarining pasayishi ishlab chiqaruvchi, distribyutor va logistika kompaniyalari marjasi hamda bozorga kirishini yaxshilashi mumkin. Investitsion samara kelib chiqish qoidalari, istisnolar, bojxona ijrosi va barqaror hajmlarga bog‘liq.

Двусторонний режим свободной торговли вступил в силу 25 февраля 2025 года после того, как товарооборот в 2024 году достиг $1,14 млрд и вырос на 5,5%.
Узбекистан подтвердил, что режим свободной торговли с Туркменистаном начал действовать 25 февраля 2025 года после завершения необходимых процедур. Протокол был подписан в июле 2024 года и утверждён в Узбекистане президентским постановлением в январе 2025 года.
Взаимный товарооборот в 2024 году составил $1,14 млрд, увеличившись на 5,5% год к году. Пошлины отменены для соответствующих требованиям товаров национального происхождения с отдельными исключениями, а ограничения во взаимной торговле смягчены.
Снижение пограничных издержек может повысить маржу и доступ к рынку для производителей, дистрибьюторов и логистических компаний. Инвестиционный эффект зависит от правил происхождения, исключённых товаров, таможенного исполнения и устойчивых объёмов торговли.