Hukumat 2025-yilda qariyb 30 trln so‘mlik davlat aktivlari xususiylashtirilganidan so‘ng iqtisodiyotdagi davlat ishtirokini tarmoqlar kesimida qisqartirish yondashuvini ko‘rib chiqdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, davlatning iqtisodiyotdagi ulushi hanuz qariyb 42 foizni tashkil etadi va 1 685 ta davlat korxonasi faoliyat yuritmoqda. Yig‘ilishda tarmoqlar bo‘yicha xususiylashtirish imkoniyatlarini aniqlash va mos aktivlarni xususiy mulkka o‘tkazishni tezlashtirish masalalari muhokama qilindi.
2025-yilda qiymati qariyb 30 trln so‘m bo‘lgan aktivlar xususiylashtirilib, budjetga 10 trln so‘mdan ortiq tushum kelib tushdi; yer savdolaridan 6 trln so‘m olindi. Besh yil ichida davlat korxonalari soni 60 foizga kamaygan bo‘lsa-da, yangi takliflar tarkibiy islohotlar davom etishini ko‘rsatmoqda.

Правительство рассмотрело отраслевой подход к сокращению роли государства в экономике после приватизации в 2025 году активов почти на 30 трлн сумов.
По официальным данным, доля государства в экономике всё ещё составляет около 42%, а в стране действуют 1 685 государственных предприятий. На совещании рассматривались возможности приватизации в разрезе отраслей и ускорения передачи подходящих активов частным собственникам.
В 2025 году были приватизированы активы стоимостью почти 30 трлн сумов, поступления в бюджет превысили 10 трлн сумов, а продажи земель принесли 6 трлн сумов. За пять лет число госпредприятий сократилось на 60%, однако новые предложения указывают на продолжение структурных преобразований.