25-iyun kuni Moody’s O‘zbekiston suveren kredit reytingini bir pog‘onaga — ijobiy prognozli Ba3 darajasidan barqaror prognozli Ba2 darajasiga oshirdi. Iqtisodiyot va moliya vazirligiga ko‘ra, baholash iqtisodiy siyosat, institutsional salohiyat va tashqi shoklarga qarshi barqarorlikning yaxshilanganini tan oladi.
Reytingni qo‘llab-quvvatlagan omillar qatorida diversifikatsiyalangan iqtisodiy o‘sish, budjet intizomining kuchayishi va davlatning shartli majburiyatlarini boshqarish mexanizmlarining takomillashuvi bor. 2025-yilda budjet taqchilligi 2 foizgacha qisqardi, iqtisodiyot 7,7 foizga o‘sdi va xalqaro zaxiralar 17 oylik importdan ortiq hajmni qoplagan.
Yuqoriroq suveren reyting mamlakatning xalqaro kapitalga chiqishini qo‘llab-quvvatlashi hamda banklar va korporativ emitentlar uchun qulayroq mezon yaratishi mumkin. Moliyalashtirish shartlari bozor holati va har bir emitentning alohida tavakkalchiliklariga bog‘liq bo‘lib qoladi.

Moody’s повысило суверенный кредитный рейтинг Узбекистана с Ba3 с позитивным прогнозом до Ba2 со стабильным прогнозом. Повышение отражает укрепление институтов, бюджетной дисциплины и устойчивости экономики к внешним шокам.
25 июня агентство Moody’s повысило суверенный кредитный рейтинг Узбекистана на одну ступень — с Ba3 с позитивным прогнозом до Ba2 со стабильным прогнозом. Министерство экономики и финансов связало решение с улучшением экономической политики, институционального потенциала и способности страны противостоять внешним потрясениям.
Среди поддерживающих факторов отмечены диверсифицированный экономический рост, укрепление бюджетной дисциплины и более эффективное управление условными обязательствами государства. В 2025 году дефицит бюджета сократился до 2%, экономика выросла на 7,7%, а международные резервы превышали объем семнадцати месяцев импорта.
Более высокий суверенный рейтинг способен улучшить доступ страны к международному капиталу и сформировать более благоприятный ориентир для банков и корпоративных заемщиков. Фактическая стоимость финансирования по-прежнему будет зависеть от рыночной конъюнктуры и рисков конкретного эмитента.