YTTBning besh yillik strategiyasi O‘zbekistonda 2029 yilgacha dekarbonizatsiya, suv samaradorligi, toza energetika va elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilishni ustuvor yo‘nalish etib belgiladi.
Boshqa yo‘nalishlar xususiy sektor moliyasi, bandlik, inklyuziya, raqamlashtirish, mahalliy kapital bozori, davlat korxonalari va banklarni o‘zgartirish, xususiylashtirish hamda DXShni qamrab oldi.
E’lon paytida YTTB 147 ta loyihaga qariyb €4,28 mlrd investitsiya qilgan edi; strategiya kelgusi yordam yo‘nalishlarini ko‘rsatadi, ammo aniq yangi sarmoya hajmi bo‘yicha majburiyat emas.

Пятилетняя стратегия ЕБРР определила приоритеты в Узбекистане до 2029 года: декарбонизацию, водоэффективность, чистую энергетику и модернизацию электросетей.
Отдельные направления охватывают финансирование частного сектора, занятость, инклюзию, цифровизацию, локальный рынок капитала, трансформацию госпредприятий и банков, приватизацию и ГЧП.
На дату публикации ЕБРР инвестировал около €4,28 млрд в 147 проектов; стратегия указывает направления будущей поддержки, но не является обязательством по конкретному объёму новых инвестиций.