E’lon qilingan yo‘l xaritasida operatsion islohotlar, balansni sog‘lomlashtirish choralari va YeTTBning ehtimoliy minoritar investitsiyasi nazarda tutilgan.
2026-yil 20-aprelda qabul qilingan Prezident qarori Asakabank transformatsiyasi va xususiylashtirilishining yangi bosqichini belgilaydi. Dastur bozor tamoyillariga asoslangan faoliyat, risklarni boshqarish hamda asosiy faoliyatga aloqador bo‘lmagan va muammoli aktivlar bilan ishlashga qaratilgan.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi, YeTTB hamda Asakabank o‘rtasidagi uch tomonlama kelishuv YeTTBga bankning 15 foizgacha ulushini sotib olish imkoniyatini ko‘rib chiqish yo‘lini ochadi. Baholash va bitimning yakuniy shartlari alohida belgilanadi.
Investorlar uchun aktivlarni tayyorlash sifati, korporativ boshqaruv islohoti va bitim jarayoniga olib boruvchi jadvalning aniqligi asosiy amaliy masalalar bo‘ladi.

Опубликованная дорожная карта предусматривает операционную трансформацию, меры по оздоровлению баланса и возможное приобретение миноритарной доли ЕБРР.
Принятое 20 апреля 2026 года постановление Президента определяет новый этап трансформации и приватизации Asakabank. Программа предусматривает переход к рыночной модели работы, совершенствование риск-менеджмента и работу с непрофильными и проблемными активами.
Трехстороннее соглашение между Министерством экономики и финансов, ЕБРР и Asakabank создает возможность для рассмотрения ЕБРР вопроса о приобретении до 15% акций банка. Оценка и окончательные условия сделки, как ожидается, будут определены отдельно.
Для инвесторов ключевыми практическими вопросами станут качество подготовки активов, реформа корпоративного управления и ясность графика выхода на сделку.