AIIB O‘zbekistondagi moliyalashtirish portfelini 3,7 mlrd dollar deb baholadi va 4 mlrd dollarlik istiqbolli mamlakat investitsiya dasturini milliy ustuvorliklar bilan muvofiqlashtirdi.
AIIB O‘zbekistondagi portfeli 3,7 mlrd dollarga yetib, mamlakatni bankning dunyodagi yettinchi yirik mijoziga aylantirganini bildirdi. Bu bank portfeli ko‘rsatkichi bo‘lib, barcha mablag‘ 2025-yilda to‘liq o‘zlashtirilganini anglatmaydi.
So‘nggi bosqichlar suv sektori uchun 1 mlrd dollar, elektr uzatishni modernizatsiya qilish uchun 300 mln dollar va Qoraqalpog‘iston hamda Xorazm mahalliy yo‘llari uchun 173,5 mln dollarni, jumladan 71,1 mln dollarlik birinchi transhni qamrab oldi.
AIIB va O‘zbekiston 4 mlrd dollarlik istiqbolli mamlakat investitsiya dasturini ham muvofiqlashtirdi. Miqyos suv, energetika, transport, shaharlar, qayta tiklanuvchi energiya va iqlim barqarorligida katta suveren portfel hamda qo‘shma moliya imkoniyatini ko‘rsatadi.

AIIB оценил свой портфель в Узбекистане в $3,7 млрд и согласовывал перспективную страновую инвестиционную программу на $4 млрд с национальными приоритетами.
AIIB сообщил, что его портфель в Узбекистане достиг $3,7 млрд, сделав страну седьмым крупнейшим клиентом банка в мире. Показатель характеризует портфель AIIB и не означает, что вся сумма была перечислена в течение 2025 года.
Среди последних этапов — программа водного сектора на $1 млрд, модернизация электропередачи на $300 млн и местные дороги Каракалпакстана и Хорезма на $173,5 млн, включая первый транш $71,1 млн.
AIIB и Узбекистан также согласовывали перспективную страновую программу инвестиций на $4 млрд. Масштаб указывает на крупный суверенный инфраструктурный портфель и возможности софинансирования в воде, энергетике, транспорте, городах и климатических проектах.