Jahon banki biznes muhiti, qishloq xo‘jaligi, temir yo‘l, energetika, davlat moliyasi va ijtimoiy himoya islohotlarini qo‘llash uchun US$800 mln yuqori imtiyozli kreditlarni tasdiqladi.
Dastur investor himoyasi, zaif guruhlarni qo‘llagan energiya tarifi islohoti, iqlimga yo‘naltirilgan investitsiya, suv boshqaruvi va qayta tiklanuvchi energiyada xususiy ishtirokni qamradi.
Imtiyozli moliya suveren qarz qiymatini kamaytirib, kapitalni islohotlarga bog‘laydi; kredit tasdig‘ini mablag‘ning haqiqiy o‘zlashtirilishi va islohot natijasidan ajratish kerak.

Всемирный банк одобрил US$800 млн высокольготных кредитов в поддержку реформ деловой среды, сельского хозяйства, железных дорог, энергетики, государственных финансов и социальной защиты.
Программа включает усиление защиты инвесторов, реформу энерготарифов с поддержкой уязвимых групп, климатически ориентированные инвестиции, управление водой и частное участие в ВИЭ.
Льготное финансирование снижает стоимость суверенного заимствования и привязывает капитал к реформам; одобрение кредитов следует отличать от фактической выборки средств и результатов реформ.