Jahon banki biznes muhiti, qishloq xo‘jaligi, temir yo‘l, energetika, davlat moliyasi va ijtimoiy himoya islohotlarini qo‘llash uchun US$800 mln yuqori imtiyozli kreditlarni tasdiqladi.
Dastur investor himoyasi, zaif guruhlarni qo‘llagan energiya tarifi islohoti, iqlimga yo‘naltirilgan investitsiya, suv boshqaruvi va qayta tiklanuvchi energiyada xususiy ishtirokni qamradi.
Imtiyozli moliya suveren qarz qiymatini kamaytirib, kapitalni islohotlarga bog‘laydi; kredit tasdig‘ini mablag‘ning haqiqiy o‘zlashtirilishi va islohot natijasidan ajratish kerak.

The World Bank approved US$800 million in highly concessional loans. Supported reforms cover the business environment, agriculture, railways, energy, public finance and social protection.
Measures include stronger investor protections and services for domestic and foreign investors. The programme supports energy-tariff reform alongside protection for vulnerable groups. It also targets climate-sensitive investment, water management and greater private participation in renewable energy.
Concessional finance reduces sovereign borrowing cost and ties funding to reform measures; loan approval remains distinct from actual disbursement and realised policy outcomes.