Prezident qarori 2030-yilgacha 5 000 ta startap loyiha, 2 mlrd dollar venchur investitsiyasi va ko‘proq ko‘lamlanuvchi texnologik kompaniyalarni shakllantirish bo‘yicha maqsadlarni belgiladi.
11-fevraldagi PQ-59-son qaror startaplarni qo‘llab-quvvatlashning to‘rt bosqichli tizimini joriy etadi. 2030-yilgacha qiymati 1 mln dollardan yuqori 500 ta, 10 mln dollardan yuqori 100 ta va 100 mln dollardan yuqori 25 ta kompaniya shakllantirish hamda 20 mingta ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
Dastur yoshlarning 2 000 ta g‘oyasini tijoratlashtirish va 400 ta startapni xalqaro bozorlarga olib chiqishni ham ko‘zda tutadi. 2026-yil 1-apreldan Digital Startups dasturi talablariga javob beruvchi ishtirokchilar IT Park rezidentligini avtomatik olishi mumkin, hududiy startap klublari esa ekotizim imkoniyatlarini Toshkentdan tashqarida kengaytiradi.

Новое постановление президента устанавливает ориентиры к 2030 году: 5 000 стартап-проектов, $2 млрд венчурных инвестиций и более глубокий пул масштабируемых технологических компаний.
Постановление № ПП-59 от 11 февраля вводит четырёхэтапную систему поддержки стартапов. К 2030 году планируется довести число компаний с оценкой свыше $1 млн до 500, свыше $10 млн — до 100, свыше $100 млн — до 25, а также создать 20 000 рабочих мест.
Программа предусматривает коммерциализацию 2 000 молодёжных идей и выход 400 стартапов на зарубежные рынки. С 1 апреля 2026 года участники программы Digital Startups, соответствующие требованиям, смогут автоматически получать статус резидента IT Park; региональные стартап-клубы должны расширить доступ к экосистеме за пределами Ташкента.