Iqtisodiyot va moliya vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, J.P. Morgan O‘zbekistonning so‘mda denominatsiya qilingan xalqaro suveren obligatsiyalarini 2026-yil 30-sentabrdan Government Bond Index–Emerging Markets indeksiga kiritishini e’lon qildi. O‘zbekiston indeksda milliy valyutadagi suveren obligatsiyalari bilan qatnashadigan MDHdagi yagona davlat bo‘ladi.
Indeksga kiritilish 2026-yilda 1 mlrd AQSh dollari yoki 12,2 trln so‘m ekvivalentidagi uch yillik xalqaro suveren obligatsiyalar 12,25% stavkada joylashtirilganidan so‘ng e’lon qilindi. Vazirlikka ko‘ra, stavka ichki moliya bozoridagi darajadan o‘rtacha 14 bazis punktga past bo‘lgan, emissiya esa so‘nggi 15 yilda Markaziy va Sharqiy Yevropa, Yaqin Sharq va Afrika mintaqasidagi milliy valyutada amalga oshirilgan eng yirik bitim sifatida qayd etilgan.
GBI-EM rivojlanayotgan davlatlarning milliy valyutada chiqarilgan hukumat qarz instrumentlarini kuzatadi. Rasmiy xabarda indeks 20 ta rivojlanayotgan mamlakatni qamrab olishi, ulardan 13 tasi investitsion darajadagi reytingga ega ekani hamda 300 mlrd AQSh dollaridan ortiq aktivlarni boshqaruvchi xalqaro investorlar tomonidan investitsiya qarorlarida qo‘llanilishi aytilgan.
O‘zbekiston suveren qarz bozori uchun indeksga kirish yangi institutsional mezonni shakllantiradi va global milliy valyutadagi investitsiya strategiyalarida so‘mdagi instrumentlarning ko‘rinishini oshiradi. Vazirlik bu investorlar bazasini kengaytirishi va vaqt o‘tishi bilan moliyalashtirish shartlarini yaxshilashini kutmoqda. Indeksga a’zolikning o‘zi kapital oqimi yoki daromadlilikning o‘zgarishini kafolatlamaydi, biroq tegishli instrumentlarni keng qo‘llaniladigan etalon indeks tarkibiga kiritadi.

Включение вступит в силу 30 сентября 2026 года и добавит сумовые суверенные международные облигации Узбекистана в индекс, используемый инвесторами с активами под управлением свыше $300 млрд.
J.P. Morgan объявил о включении суверенных международных облигаций Узбекистана, номинированных в сумах, в Government Bond Index–Emerging Markets с 30 сентября 2026 года, сообщило Министерство экономики и финансов. Узбекистан станет единственной страной СНГ, представленной в индексе суверенными облигациями в национальной валюте.
Включение последовало за размещением в 2026 году трёхлетних сумовых суверенных международных облигаций на сумму, эквивалентную $1 млрд, или 12,2 трлн сумов, по ставке 12,25%. По данным министерства, ставка оказалась в среднем на 14 базисных пунктов ниже уровня внутреннего финансового рынка, а выпуск стал крупнейшей сделкой в локальной валюте в Центральной и Восточной Европе, на Ближнем Востоке и в Африке за предыдущие 15 лет.
GBI-EM отслеживает государственные долговые инструменты развивающихся рынков, выпущенные в национальных валютах. В официальном сообщении указано, что индекс охватывает 20 стран, 13 из которых имеют рейтинг инвестиционного уровня, и используется при принятии инвестиционных решений международными инвесторами, управляющими активами свыше $300 млрд.
Для рынка суверенного долга Узбекистана включение формирует новый институциональный ориентир и повышает представленность сумовых бумаг в глобальных инвестиционных стратегиях, ориентированных на долговые инструменты в национальных валютах. Министерство ожидает расширения базы инвесторов и улучшения условий финансирования. Само по себе участие в индексе не гарантирует приток капитала или изменение доходностей, но делает соответствующие инструменты частью широко используемого индексного ориентира.