“O‘zagrosug‘urta”dagi 99,47 foiz davlat ulushini xususiylashtirish “Toshkent” respublika fond birjasining Nego platformasida 197,5 mlrd so‘mlik boshlang‘ich narx bilan davom ettiriladi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi savdo jarayonini birjaning muzokarali savdolar platformasiga o‘tkazdi va Mulk-Sarmoya Brokerlik Uyi’ni investitsiya vositachisi etib belgiladi. Savdolar 2026-yil 15-iyunda boshlanishi, g‘olib esa e’lon qilingan tartib bo‘yicha eng yuqori narxni taklif qilgan ishtirokchi bo‘lishi rejalashtirilgan.
“O‘zagrosug‘urta” 17 ta klass bo‘yicha 100 dan ortiq sug‘urta xizmatini ko‘rsatadi va qariyb 1 000 nafar agentdan iborat tarmoqqa ega. Rasmiy savdo e’loniga ko‘ra, kompaniya 2025-yilda 132,5 mlrd so‘m sug‘urta mukofoti yig‘gan va Moody’s agentligining Ba3 reytingiga ega.

Приватизация 99,47% государственной доли в «Узагросугурте» продолжится на платформе Nego Республиканской фондовой биржи «Тошкент» при начальной цене 197,5 млрд сумов.
Агентство по управлению государственными активами перевело продажу на платформу переговорных сделок биржи и привлекло Mulk-Sarmoya Brokerlik Uyi в качестве инвестиционного посредника. Начало торгов запланировано на 15 июня 2026 года; победителем станет участник, предложивший наивысшую цену в рамках объявленной процедуры.
«Узагросугурта» оказывает более 100 страховых услуг по 17 классам и располагает сетью почти из 1 000 агентов. По данным официального объявления, в 2025 году компания собрала 132,5 млрд сумов страховых премий и имеет рейтинг Moody’s на уровне Ba3.