Markaziy bank va YTTB likvidlik operatsiyalari, banklararo bozor va amaliy xedjirlash vositalari, jumladan valyuta hamda foiz svoplarini rivojlantirishni muhokama qildi.
YTTB g‘aznachisi Axel van Nederveen boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvlarda makroiqtisodiy sharoitlar, bank tizimi likvidligi, Markaziy bankning asosiy likvidlik operatsiyasi va foiz stavkalarining banklararo bozor orqali uzatilishi ko‘rib chiqildi. Ishchi sessiyada tijorat banklari g‘aznachilari ham qatnashdi.
Kun tartibidan likvidlikni boshqarish va valyuta xatarlarini xedjirlash uchun valyuta svoplari, shuningdek suzuvchi stavkali vositalar hamda foiz svoplari o‘rin oldi. Ushbu instrumentlarning rivoji bozorda narx shakllanishini chuqurlashtirib, banklar va korporativ qarz oluvchilarga xatarlarni boshqarish bo‘yicha ko‘proq imkoniyat yaratishi mumkin.

The Central Bank and the EBRD discussed liquidity operations, interbank-market development and practical hedging tools, including foreign-exchange and interest-rate swaps.
Discussions with an EBRD delegation led by Treasurer Axel van Nederveen covered macroeconomic conditions, banking-system liquidity, the Central Bank’s main liquidity operation and the transmission of interest rates through the interbank market. A working session also brought together treasury representatives from commercial banks.
The agenda included foreign-exchange swaps for liquidity management and currency hedging, as well as floating-rate instruments and interest-rate swaps. Developing these tools can deepen price discovery and give banks and corporate borrowers more options for managing market risk.