Markaziy bank va YTTB likvidlik operatsiyalari, banklararo bozor va amaliy xedjirlash vositalari, jumladan valyuta hamda foiz svoplarini rivojlantirishni muhokama qildi.
YTTB g‘aznachisi Axel van Nederveen boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvlarda makroiqtisodiy sharoitlar, bank tizimi likvidligi, Markaziy bankning asosiy likvidlik operatsiyasi va foiz stavkalarining banklararo bozor orqali uzatilishi ko‘rib chiqildi. Ishchi sessiyada tijorat banklari g‘aznachilari ham qatnashdi.
Kun tartibidan likvidlikni boshqarish va valyuta xatarlarini xedjirlash uchun valyuta svoplari, shuningdek suzuvchi stavkali vositalar hamda foiz svoplari o‘rin oldi. Ushbu instrumentlarning rivoji bozorda narx shakllanishini chuqurlashtirib, banklar va korporativ qarz oluvchilarga xatarlarni boshqarish bo‘yicha ko‘proq imkoniyat yaratishi mumkin.

Центральный банк и ЕБРР обсудили операции по управлению ликвидностью, развитие межбанковского рынка и практические инструменты хеджирования, включая валютные и процентные свопы.
Переговоры с делегацией ЕБРР во главе с казначеем Акселем ван Недервееном охватили макроэкономические условия, ликвидность банковской системы, основные операции Центрального банка и передачу процентных сигналов через межбанковский рынок. В рабочей встрече также участвовали казначеи коммерческих банков.
В повестку вошли валютные свопы для управления ликвидностью и валютным риском, инструменты с плавающей ставкой и процентные свопы. Развитие этих инструментов может повысить качество рыночного ценообразования и расширить возможности банков и корпоративных заёмщиков по управлению рисками.