Birja va ACWA Power aksiyalarni mahalliy bozorda joylashtirish ehtimoli, shuningdek, xorijiy valyutadagi obligatsiyalar va sukukni rivojlantirish masalalarini muhokama qildi; emissiya yoki aniq bitim e’lon qilinmadi.
“Toshkent” Respublika fond birjasi va ACWA Power vakillari 17-avgust kuni kompaniyaning O‘zbekistondagi faoliyati va energetika loyihalarini, shuningdek, investitsiya imkoniyatlarini kengaytirishda mahalliy kapital bozori infratuzilmasidan foydalanish yo‘llarini muhokama qildi.
Potensial emitentga bevosita taalluqli eng aniq masala ACWA Power qimmatli qog‘ozlarini, xususan aksiyalarini, “Toshkent” RFBda joylashtirish imkoniyati bo‘ldi. Rasmiy xabarda fikr almashilgani qayd etilgan, biroq emitent yuridik shaxsi, bitim tuzilmasi, taklif hajmi, muddatlar, maslahatchilar yoki investorlarni jalb etish jarayoni ko‘rsatilmagan.
Birja O‘zbekiston bozoridagi moliyaviy instrumentlar turini kengaytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar, jumladan xorijiy valyutada denominatsiya qilingan obligatsiyalar va sukuk haqida ham ma’lumot berdi. Mazkur instrumentlar mahalliy va xalqaro emitentlar uchun bozorni rivojlantirish yo‘nalishlari sifatida muhokama qilindi. Xabarda ACWA Power ulardan birini tanlagani yoki emissiyani boshlagani aytilmagan.
Investitsiya-bank faoliyati nuqtayi nazaridan, xalqaro infratuzilma investori tomonidan mahalliy kapital bozorida kelgusida amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan har qanday bitim emitent doirasini aniqlash, tegishli korporativ tuzilma va boshqaruv, moliyaviy axborotni oshkor etish hamda investorlar orasida joylashtirish strategiyasini talab qiladi. Bular tayyorgarlik masalalari bo‘lib, e’lon qilingan bitimga oid faktlar emas. Uchrashuvning rasmiy natijasi imkoniyatlarni o‘rganish va amaliy muloqotni davom ettirishga tayyorlik bo‘ldi.

Биржа и ACWA Power обсудили возможное локальное размещение акций, а также развитие валютных облигаций и сукук; выпуск ценных бумаг или конкретная сделка не объявлялись.
Представители Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и ACWA Power 17 августа обсудили деятельность и энергетические проекты компании в Узбекистане, а также возможности использования инфраструктуры местного рынка капитала для расширения инвестиционных инструментов.
Наиболее конкретной темой, связанной с потенциальным эмитентом, стала возможность размещения ценных бумаг ACWA Power на РФБ «Тошкент», прежде всего акций. Официальное сообщение фиксирует обмен мнениями, но не называет юридическое лицо эмитента, структуру и объём предложения, сроки, консультантов или процесс привлечения инвесторов.
Биржа также представила работу по расширению набора финансовых инструментов в Узбекистане, включая облигации, номинированные в иностранной валюте, и сукук. Они обсуждались как направления развития рынка для местных и международных эмитентов. В сообщении не указано, что ACWA Power выбрала один из этих инструментов или начала подготовку выпуска.
С точки зрения инвестиционного банкинга диалог важен тем, что потенциальный выход международного инфраструктурного инвестора на местный рынок потребовал бы определения периметра эмитента, подходящей корпоративной структуры и системы управления, финансового раскрытия и стратегии размещения среди инвесторов. Это подготовительные аспекты, а не факты объявленной сделки. Официальный итог встречи — готовность продолжить изучение возможностей и вести практический диалог.