Qimmatli qog‘ozlar bilan tuziladigan bitimlar bo‘yicha muhim o‘zgarishlar
“Toshkent” Respublika fond birjasida 14 martdan kuchga kirgan qimmatli qog‘ozlar bilan tuziladigan bitimlar bo‘yicha birja tomonidan komissiya yig‘imlariga kiritilgan muhim o‘zgarishlar haqida ma’lum qilamiz.
Ro’yxatga olingan aksiyalar bozorining (Stock Market) asosiy bo'limida (Main Board) 10 mlrd. so'mgacha bo'lgan bitimlar uchun joriy komissiya stavkasi 0,16% dan 0,31% gacha va undan yuqori bo'lgan bitimlar uchun 0,21% gacha oshdi. Shu sababli, ro’yxatga olingan aksiyalar operatsiyalari bo'yicha umumiy komissiya endi standart tarif bo'yicha, boshqa barcha to'lovlarni hisobga olgan holda, 1,15% ni tashkil qiladi.
Ro'yxatga olinmagan aksiyalar bozorining asosiy bo'limida (Main Board) 10 mlrd. so'mgacha bo'lgan bitimlar uchun joriy komissiya stavkasi 0,3% dan 0,41% gacha va undan yuqori bo’lgan bitimlar uchun 0,31% gacha oshdi. Shunday qilib, ro'yxatga olinmagan aksiyalar operatsiyalari uchun umumiy komissiya standart tarif bo'yicha, boshqa barcha to'lovlarni hisobga olgan holda, 1,61% ni tashkil qiladi.
Barcha o'zgarishlar haqida ko'proq ma'lumot olish uchun ushbu (https://drive.google.com/file/d/1_pODA3stt2eGU9SbZVygcCV5jtYNYxqe/view) havolaga o'ting.
Bundan tashqari, kompaniyamiz har bir tranzaksiya uchun kamida 5 000 so‘m komissiya joriy etadi. Ushbu qaror katta miqdordagi bitimlar bilan bog'liq bo'lib, ularning hajmi har bir tranzaksiya uchun 1 so'mdan oshmaydi va qayta ishlash uchun uzoq vaqt talab etiladi. Masalan, 1,0 so‘mlik aksiyani sotib olish uchun avval 0,01 tiyin komissiya to‘langan bo‘lsa, endilikda eng kam 5 000,0 so‘m komissiya undiriladi. Ushbu o'zgartirish e'lon qilingan kundan boshlab 10 kalendar kunidan keyin 2024-yil 25-martdan kuchga kiradi.
#Uzbekistan #investments #piamg #fees #commission
Другие новости
Yangiliklar 08-04-2024
Davlat qimmatli qog’ozlariga sarmoya kiritish imkoniyati
Oxirgi 3 yil davomida birlamchi bozorda sotuvga chiqarilgan davlat qimmatli qog’ozlarining hajmi 4,53 tril...
Yangiliklar 03-04-2024
O'zbekiston respublika tovar-xomashyo birjasi" AJ (#URTS) ning 2023-yil yakuni bo'yicha moliyaviy natijalari
Kompaniya umumiy yig‘ilish qaroriga asosan har bir oddiy aksiya uchun 2600 so‘m miqdorida dividendlar to‘l...
Yangiliklar 26-02-2024
Fitch O‘zbekiston reytingini barqaror prognoz bilan “BB-” darajasida saqlab qoldi
Fitch reytingida O‘zbekistonning kuchli tashqi va fiskal zaxiralari, past davlat qarzi reytingiga ega maml...

Важные изменения в структуре комиссионных сборов
Хотим сообщить Вам о важных изменениях в структуре комиссионных сборов со стороны биржи по операциям с ценными бумагами на РФБ "Тошкент", которые вступили в силу с 14 марта 2024 года.
На рынке листинговых акций (Stock Market) в основной секции (Main Board), текущий тариф комиссии в размере 0,16% повышен до 0,31% для операций до 10 млрд сумов и до 0,21% для операций свыше этой суммы. Таким образом, общая комиссия по операциям листингованных компаний теперь составляет 1,15% с учетом всех остальных сборов согласно стандартному тарифу.
Для внелистинговых акций в основной секции (Main Board) нынешний тариф комиссии биржи в размере 0,3% увеличился до 0,41% для сделок до 10 млрд сумов и до 0,31% для сделок, превышающих эту отметку. Следовательно, общая комиссия по операциям внелистингованных компаний теперь составляет 1,61% с учетом всех остальных сборов согласно стандартному тарифу.
Для получения более подробной информации о других изменениях, перейдите по ссылке (https://drive.google.com/file/d/1_pODA3stt2eGU9SbZVygcCV5jtYNYxqe/view).
Кроме того, наша компания вводит минимальную комиссию в размере 5 000 сум за каждую сделку. Данное решение продиктовано большим количеством сделок, объем которых не превышает 1 сум за операцию и занимает длительное время на обработку. Например, за покупку акции стоимостью 1,0 сум, которая ранее обходилась в 0,01 тийин комиссии, теперь будет взиматься минимальная комиссия в 5 000,0 сум. Данное изменение вступит в силу по окончании 10 календарных дней с момента этой публикации с 25 марта 2024 года.
#Uzbekistan #investments #piamg #fees #commission
Другие новости
Новости 08-04-2024
Возможность инвестирования в государственные ценные бумаги
За последние 3 года объем ГЦБ, обращающихся на первичном рынке УзРВБ, вырос с 4,53 трлн сум до 24,11 трлн...
Новости 03-04-2024
Финансовые результаты УзРТСБ за 2023 год
Компания выплатила дивиденды в размере 2600 сум на одну обыкновенную акцию
Новости 26-02-2024
Fitch сохранило рейтинг Узбекистана на уровне «BB-» со стабильным прогнозом
Оценка Fitch отмечает сильные внешние и бюджетные резервы Узбекистана, низкий государственный долг и истор...